Nyugodt, mély alvás meditációval

Nyugodt alvás meditációvalMit tehetünk spirituális szempontból, hogy az éjszakai alvás valóban nyugodt, mély és pihentető legyen, ne legyenek rossz álmaink, és másnapra kialudtak és energikusak legyünk? Az itt leírt gyakorlatias módszerekből kipróbálhatod azt, amelyiket magadhoz a legközelebb érzel, de akár végigpróbálhatod az összeset is, vagy 1-2 módszer kombinálhatsz is. Rád van bízva. Azt használd és alkalmazd, ami neked beválik, és érzed, hogy működik.

Fizikai szempontból érdemes pár dologra odafigyelni, mert ezek sokat segíthetnek.

– Ne együnk nehéz ételt közvetlenül lefekvés előtt, ez fölöslegesen megterheli a szervezetet alvás során, és rosszabb alvást eredményez.

– Ne igyunk túl sokat lefekvés előtt, mert akkor gyakrabban kell megszakítani az alvást, ezáltal elvész annak a mélysége.

– Biztos, hogy több apró tipp létezik, amiket megtalálsz az interneten, ami segíthet a fizikai síkon, és az idegrendszerre nyugtató hatású: nyugtató tea, magnézium. Mindenki megtalálhatja azt, ami neki segít.

Spirituális szempontból elég sok módon tudjuk elősegíteni a nyugodt éjszakai alvást.

– Ne nézzünk érzelmileg felkavaró filmeket, aminek a legdurvább változata a horrorfilm. Spirituális szempontból ez amúgy sem ajánlott, mert ezzel sok fölösleges félelmet viszünk be a tudatunkba, amelyektől a tudatunkat a meditáció során előbb-utóbb úgyis meg kell tisztítanunk. A félelmet keltő, zavaró, felkavaró képek, érzések az álmokban is előjöhetnek, és zavarhatják az alvást. Összességében véve érdemes napközben figyelni arra, hogy mit viszünk be a tudatunkba, mi előtt nyitunk kaput.

– Napközben az evés során különösen figyeljünk arra, hogy milyen érzéseknek és gondolatoknak engedünk, mert ezek visszaköszönhetnek és megzavarhatják az álmunkat.

– Ne pörgessük fel az értelmünket közvetlenül lefekvés előtt. Ha az értelem pörög, túlzottan aktív, akkor nehéz lehet az elalvás.

– A sport egy jó eszköz lehet arra, hogy a mindennapi feszültséget levezesse, és az értelem túlpörgését lenyugtassa. Akár egy hosszabb sétával is készülhetünk este a lefekvéshez.

– Este fontos, hogy a napközben összeszedett zavaró gondolatokat és érzéseket megtanuljuk elengedni. Ha elvégzünk egy meditációt, ami lehet 10-15 perces, akkor nagyobb béke és csend jön létre az elmében, ami segíti az elalvást, ill. a nyugodt, pihentető alvást.

– Ha beteszünk egy halk spirituális zenét, és azt játsszuk az alvás alatt, akkor ez nyugtatólag hat a lényünkre, segíti a mélyebb, nyugodtabb alvás létrejöttét. Lehet, hogy van akinél így kicsit nehezebb az elalvás, de alvás során a halk, meditatív zene mindenképpen segíteni fog. Sri Chinmoy fuvolazenéje pl. nagyon jó erre a célra, de mesterem bármelyik zenéjét vagy hangfelvételét használhatod, ami inspirál. Ide kattintva találsz pár hangfelvételt.

– India ősi bölcsei úgy tartották, hogy alvás során a mellkason összefont kar, vagy a mellkason nyugtatott kéz nem jó, mivel rémálmokhoz vezet. Ez az ősi bölcsesség Sri Chinmoy írásaiban is megtalálható. Ezt megtapasztaltam én is, és valóban nagyon zavaró tud lenni. Tudatilag ilyenkor lesüllyed az ember, és mindenféle félelmek és rossz érzések jönnek elő a rémálmok során, ami felébredve pár órán keresztül, rossz társként, elkíséri az embert. Aztán, amikor kezdtem odafigyelni, hogyan tartom a kezem, és az véletlenül se kerüljön alvás során a mellkasomra, akkor megszűntek a rémálmok, és a velük járó rossz érzés. Egy ilyen egyszerű dolog, hogy miként tartod a kezed alvás során, ennyire befolyással van a tudatra. Ezt az ember nem gondolná.

– Hason fekve sem jó aludni. Ilyenkor az ember le van zárva a spirituális energia és fény elől, a 3 fő energiacsatorna (ida, pingala, susumna) egyáltalán nem tud működni. Ha háton vagy valamelyik oldalunkon alszunk, akkor az energiarendszerünk jobban fog működni, nyitva maradunk a spirituális fény előtt, ami így tud bennünk jobban működni. Az indiai hagyományok szerint, ha az oldalunkon fekszünk, akkor este jobb a bal oldalunkon aludni, nappal pedig a jobb oldalon. Ebben is van igazság.

– Ugyanígy nem jó, ha a fejünkre vagy az arcunkra húzzuk a takarót vagy a lepedőt. Ez sem jó az alvás szempontjából, zavarja azt.

– Ha egy rossz álomból ébrednél fel, és ott van benned a rossz érzés, amit az álom okozott, akkor érdemes azzal a rossz érzéssel rögtön szembemenni, meditálni, mantrázni (AUM vagy Supreme – ejtsd: Szuprím), betenni egy spirituális zenét, szóval ne hagyd, hogy benned maradjon, törekedj az átalakítására, hozz belé fényt, ami megszünteti azt. Akkor feküdjünk vissza, ha a rossz érzés nagyobb része szertefoszlott.

– Lefekvés előtt kérhetsz védelmet is az alvásodra. Megkérheted Istent, a mesteredet vagy a lelkedet, hogy vigyázzák az álmodat, és vigyenek biztonsággal a túlsó partra, vagyis a reggeli ébredésig.

– Segít, ha elalvás előtt elvégzed a következő gyakorlatot: tedd a kezedet a köldöködre, és mondd el 108-szor a tisztaság szót, miközben magára a tisztaságra koncentrálsz a köldöködben. A köldök területén helyezkedik el az ember életereje, vitális lénye, ami sokszor nyugtalan, megtisztulatlan, sok sötét, alacsony érzésnek ad otthont. Sok rossz, nyugtalanító, zavaró álom innen jön. Ha a köldök területét meg tudjuk tisztítani, akkor álmaink is megtisztulnak, sokkal nyugodtabb és mélyebb lesz az alvás.

– Megpróbálhatod azt is, hogy a Supreme (ejtsd: Szuprím) mantrát ismétled, és úgy koncentrálsz a köldöködre. Érezd, hogy a köldöködben rezeg a mantra. Ez is hasznodra lesz az életerő megtisztításában.

– Végezhetsz mantra-dzsapát, amikor gyorsabban ismételsz egy mantrát: az OM-ot vagy a Supreme-ot. Max. 2-300 ismétlést végezz bármelyikkel a kettő közül, ez segít megtisztítani a tudatodat elalvás előtt. Tisztább álmokat eredményez.

– Egy másik módszer, az éjszakai alvás segítésére, ha lefekvés előtt a spirituális szívre meditálsz pár percet. Meditálj a szívre, és érezd a fényt (vagy a tisztaságot) a szívedben, majd dobd ezt a fényt (tisztaságot) bele a köldök csakrába. Érezd, hogy az megvilágosul és megtisztul. Ez a gyakorlat sokat fog segíteni.

– Próbálj lefekvés előtt egy nyugodt, csendes, spirituális tudatot önmagadon belül létrehozni. Ebben természetesen segít a meditáció. Emellett olvashatsz Sri Chinmoy könyveiből, vagy nézhetsz egy videót róla. Énekelhetsz spirituális dalokat. Vagy magad elé tehetsz egy mosolygós képet mesteremről és mosolyogj vele együtt néhány percet. Ezek mind segítenek majd.

– A nyugodt alvás megalapozója a tiszta lelkiismeret. Ha rossz a lelkiismereted, akkor az kihatással lesz a alvásodra. Ahhoz, hogy jó legyen a lelkiismereted meg kell vizsgálnod és át kell alakítanod az életedet, ahol szükséges. A spirituális élet a legjobb módja annak, hogy ezt megtedd.

– Ha rossz érzés, zavaró gondolat van benned, azt próbáld meg, amennyire lehet letenni. Ne feküdj le haraggal, nehezteléssel, sértődéssel stb. Használd megbocsátásodat és szeretetedet. Meglátod segítenek majd. Alakítsd át velük a benned lévő rossz érzést.

– Ha egész nap egy törekvő tudatban van, tudatos vagy, odafigyelsz a szavaidra, gondolataidra, érzéseidre és cselekedeteidre, igyekszel spirituális módon élni, törekszel a szívedben élni, a benned és a másokban lévő istenire összpontosítasz, akkor ez a törekvés megtisztítja a tudatodat. Ez a törekvés, olyan, mintha keményen dolgoznál egész nap, így ez a spirituális törekvés behatol az alvásba, segíteni fog. Érezd, hogy ma törekedtél, és a lelked, Isten vagy a mestered átviszi a törekvésedet a következő napra, ahol onnan folytathatod spirituális utazásodat, ahol előző nap abbahagytad.

– Napközben sokféle zavaró, nem feltétlenül – spirituális értelemben véve – tiszta helyzettel kerülünk kapcsolatba. Sok olyan rezgéssel találkozunk, ami inkább lefelé vinné a spirituális tudatunkat. Ha lefekvés előtt veszünk egy gyors zuhanyt, akkor az megtisztítja az auránkat ezektől a rezgésektől, a tisztaság érzetét fogja adni, ami megint csak segíti a pihentető alvás létrejöttét.

– A légzésnek van egy olyan formája, amit tisztaság-légzésnek hívunk. Ilyenkor elképzeljük, hogy tisztaságot lélegzünk be. Mész az utcán, és akárhol jársz is, tudatosan érzed, hogy tisztaságot lélegzel be. Ez nagymértékben segít majd, hogy napközben a környezet nem feltétlenül tiszta rezgései ne legyenek hatással a tudatodra.

– Elalvás előtt mindig egy belső akarattal és törekvéssel koncentráljunk, és ezzel az összpontosított tudattal menjünk bele az alvás világába. A koncentráció mélyüljön alvásba. Ezzel alvás közben egy automatikus tudatosság és akarat jön létre, ami megteszi, amit kell.

– Egy spirituális embernek 7 óra alvás bőven elegendő, ha többet alszik, akkor belép a letargia és a lustaság világába. Az alvás mennyiségét akkor lehet lassan csökkenteni, ha az ember spirituális idegrendszere erősebbé vált.

– Ha este felébredsz, akkor ez jó alkalom arra, hogy felülj és pár percet meditálj. Ez segíteni fog újra elaludni, ugyanakkor sokkal jobb helyzetbe kerülsz, mintha elalvás nélkül forgolódnál az ágyadban. Mint egy isteni tolvaj használd ki az ilyenkor kínálkozó lehetőséget a meditációra.

– Hogy pihentetőbb legyen az alvásod, mielőtt lefekszel, mondhatod magadnak, hogy most 24 órát alszol. Bár valójában lehet csak 5-6 óra áll a rendelkezésedre, mégis a tudatodban ragaszkodj a 24 órához. Ez az elképzelés erővel rendelkezik. Mikor reggel felébredsz, mondd magadnak: 24 órát aludtam, igazán kipihent vagyok. Ez egy működő dolog, ami segít. A képzelet valóságot teremt.

– Az alvásnak van egy jógikus formája, ami igazán hatékony, és az ember gyorsabban ki tudja pihenni magát. Este lefekvéskor, érezd, hogy az egész tested a fejed búbjától a lábujjad hegyéig a béke tengerévé vált. Te magad a békévé, a béke tengerévé váltál. Érezd tudatosan, hogy te nem a test vagy, hanem a béke végtelen kiterjedése. Ha ezt tudod érezni, akkor látod majd, hogy a tested egybeolvadt és teljesen eltűnt a béke tengerében. Ha ezt a gyakorlatot végzed, akkor az alvásigényed lecsökken, mert minőségileg jobb lesz az alvásod.

Végül egy idézet mesteremtől:

“Ha képes vagy napközben tiszta gondolatokat tartani elmédben, akkor éjszaka az angyalok társaságával leszel megáldva.” – Sri Chinmoy



A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.